Vejletíme – Lipsko, Německo

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Přituhuje, přituhuje a nastává to nejlepší období roku – zima! Jsem ultra milovník Vánoc a chystám se na ně už od začátku listopadu. Než ale prosinec s tím už ne moc typickým bílým popraškem dorazil k nám, stihli jsme sbalit narychlo všech pět švestek a užít si ještě jeden poslední vejlet před koncem roku – tentokrát jsme nastartovali fáro a vyrazili do Německa, Leipzig volal. Proč zrovna tam a jaké to bylo? Čtěte dál.

Budu muset přiznat pravdu a ta je taková, že ani nevím, jak jsme na to Lipsko přišli. Už bylo trochu trapný, že furt propagujeme to naše milované Rakousko. A tak jsme zapojili mozkové závity a vydolovali zase něco jiného. Loni v listopadu jsme byli v Berlíně a tak nás napadlo – proč nezkusit zase něco v Deutschlandu? A Lipsko bylo celkem blízko. Povím vám ale přátelé, ono tam toho moc není. A tak jsme si prostě jen užívali to podzimní počásko, dobrý jídlo, kafíčkování a čajíčkování, ale taky nějaký to foceníčko – však to určitě znáte.

Když se řekne Lipsko, téměř každejho napadne bitva u Lipska, co do nás tlačili celou základnu a střední. (A komu se to nevybavuje, tak to nepřiznávejte. My jsme si to na místě taky zjišťovali, jak to tehdá teda bylo. Musíme doplňovat znalosti do AZ kvízu, že jo.) Bitva u Lipska, nebo také Bitva národů byla největší bitvou napoleonských válek v roce 1813. Rakousko, Prusko, Rusko a Švédsko v ní rozdrtily armádu císaře Napoleona, který pak rezignoval a byl umístěn do vyhnanství na ostrov Elba. Nyní na tom místě stojí obrovský památník (podstatně větší než u Slavkova), kterej stráží Assassinové (opravdu tak vypadají). Dole pod památníkem je rozlehlá kašna, která teda byla vypuštěná. Ale nejspíš ji připravovali na zimní sezónu, kdy z kašny město udělá kluziště. A to pak musí bejt pecka!

Hned vedle památníku jsou krásný obrovský parky. My jsme do jednoho vyrazili, že aspoň něco vyfotíme. A tak si fotíme, místní na nás divně koukají. A jdeme si tím parkem a najednou hrob. Další hrob. Hrob. Přesně tak, on to nebyl park. Byli jsme na hřbitově, a onen zámeček uprostřed, kam jsem všechny vedla, že ho musím vidět, byla márnice. Jo jo. Neznalost neomlouvá. A i když se drobek stydím, i tak jsme stihli pár fotek ulovit. A ten hřbitov byl opravdu krásnej, koukněte sami.

Musím teda říct, že mega přituhlo oproti předchozím dní. A tak jsme byla nejvíc ráda za svůj předčasný dárek od Ježíška – novou parku. Páč v ní je nejvíc teplo, a to klepu kosu téměř pořád. Je od švédské značky Fjällräven (Většina lidí s nevějtší pravděpodobností zná jejich bio vegan friendly hipsterský baťůžky Kanken.) a opravdu si ji nemůžu vynachválit! Akorát mi teda mrzly zbylý části těla, to zatím ještě vychytaný teda nemám. Na fotkách v ní občas vypadám jak těhotná, ale dávám přednost teplu a pohodlnosti, než módě. A jak jste na tom vy? Čemu dáváte přednost? Pac a pusu, Stuchla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *